Birçok gıda, üretildiği yerden ve zamandan farklı yer ve zamanda tüketildiği için muhafaza ve taşıma işlemlerine ihtiyaç duymaktadır. Ambalajlama gıdaların depolanması ve dağıtımı için gerekli bir yardım aracıdır. Bu yüzden ambalajlamanın birçok amacı bulunmaktadır.

Koruyucu özellikleri açısından ambalajın koruma görevini yönlendirebilmek için ambalajlanan ürünü olumsuz etkileyen faktörlerin belirlenmesinde de yarar vardır. Bu etmenlerin önem düzeyleri ürün çeşidine ve özelliklerine göre değişmektedir. Gıdalar, özelliklerine göre nem, oksijen, karbondioksit, ışık, aroma, koku gibi etmenlerin bir yada birkaçına karşı duyarlılık göstermektedir. Bu bağlamda ambalaj seçiminin olabildiğince doğru yönlendirilmesi için sisteme etki eden tüm faktörlerin çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

Ambalajlama istenilen birim miktardaki gıdayı tek bir kap içerisinde tutar ve birkaç birimi tek bir küme haline getirip taşınmasını ve kullanılmasını kolaylaştırır. Ambalaj gıda işleme proseslerine de yardımcı olur. Örneğin, gıda maddelerinin ısıl işleminde kullanılan DOYPACK, sadece gıdayı koruyucu işlevi görmez, boyutuna da bağlı olarak, gıdalara şekil verir ve ısı transferi hesaplamalarında kullanılır.

Filmlere uygulanan AntiFog uygulaması sayesinde paket içindeki buharlaşmadan ve nemden dolayı ürünün görülemez olmasını engellemektedir. Özellikle şeffaf ambalajlarda ürünün buhar ve nemden görünemez olması tüketicide ürünün bozulmuş olduğu algısını yarattığı için, bu tür ürünler için hazırlanan filmlere mutlaka AntiFog uygulamasının yapılmasını öneriyoruz. 

TORBA VE DOYPACK FİLMLER, ürünün porsiyon veya bulk olarak vakumlu (veya gazlı) ambalajlarda hazır torbaya yaygın olarak kullanılmaktadır.

Örnek: OPET/CoexPA/PE, OPET/LLDPE

İç dağıtım, maliyet unsuru, lojistik/maliyet avantajlarından dolayı torba ambalajlar yaygın kullanım alanına sahiptir. Özellikle DOYPAK uygulamaları sos ve granül ürünler için markette iyi bir presentasyon imkanı sağlamaktadır.

 

Bizler APACK olarak sürekli ARGE faaliyetlerimiz ile esnek filmleri geliştirmekte müşterilerimizin kullanımına sunmaktayız. 

En son haberlerimize ulaşmak için e-bültenimize abone olun :

APACK

Ambalaj Makine Sanayi ve Tic.Ltd.Sti.
Ferhatpaşa Mahallesi, 22.Sokak No:43    
34888 Ataşehir • İstanbul / TÜRKİYE  
www.apack.com.tr      info@apack.com.tr        export@apack.com.tr

Tel: +90 216 661 33 71
      +90 216 661 26 69
      +90 216 661 60 13

Mobil: +90 0530 265 04 00
Fax: +90 216 661 33 70 
editor@apack.com.tr    

 web yazılım ve uygulama

 

 

Tüm hakları saklıdır apack.com.tr